2020-21 Telekom S-League

S-LEAGUE NEWS

1ST ROUND – 8, 9 AND 12 AUGUST
Kossa 3-2 Southern United
Henderson Eels 5-1 Isabel United
Malaita Kingz 0-1 Central Coast
Real Kakamora 0-5 Laugu United
Marist 1-1 Honiara City
Solomon Warriors (BYE)

2ND ROUND – 15, 16 AND 19 AUGUST
Laugu United 0-7 Henderson Eels
Central Coast 2-2 Real Kakamora
Southern United 3-2 Malaita Kingz
Honiara City 2-2 Kossa
Solomon Warriors 1-0 Marist
Isabel United (BYE)

3RD ROUND – 22, 23 AND 26 AUGUST
Kossa 2-2 Solomon Warriors
Malaita Kingz 1-5 Honiara City
Real Kakamora 4-2 Southern United
Henderson Eels 1-0 Central Coast
Isabel United 2-3 Laugu United
Marist (BYE)

4TH ROUND – 29 AND 30 AUGUST, 2 SEPTEMBER
Central Coast 2-0 Isabel United
Southern United 0-10 Henderson Eels
Honiara City 0-0 Real Kakamora
Solomon Warriors 3-0 Malaita Kingz
Marist 3-0 Kossa
Laugu United (BYE)

5TH ROUND – 5, 6 AND 9 SEPTEMBER
Malaita Kingz 2-3 Marist FC
Real Kakamora 2-3 Solomon Warriors
Henderson Eels 2-3 Honiara City
Isabel United 5-1 Southern United
Laugu United 0-0 Central Coast
Kossa (BYE)

6TH ROUND – 12, 13 AND 16 SEPTEMBER
Southern United 1-2 Laugu United
Honiara City 0-2 Isabel United
Solomon Warriors 1-2 Henderson Eels
Marist 1-2 Real Kakamora
Kossa 6-2 Malaita Kingz
Central Coast (BYE)

7TH ROUND – 19, 20 AND 23 SEPTEMBER
Real Kakamora 1-2 Kossa
Henderson Eels 2-0 Marist
Isabel United 0-1 Solomon Warriors
Laugu United 3-1 Honiara City
Central Coast 4-1 Southern United
Malaita Kingz (BYE)

8TH ROUND – 26, 27 AND 30 SEPTEMBER
Honiara City 0-0 Central Coast
Solomon Warriors 0-2 Laugu United
Marist 1-1 Isabel United
Kossa 1-4 Henderson Eels
Malaita Kingz 2-4 Real Kakamora
Southern United (BYE)

9TH ROUND – 3, 4 AND 7 OCTOBER
Henderson Eels 15-0 Malaita Kingz
Isabel United 3-1 Kossa FC
Laugu United 3-0 Marist FC
Central Coast 0-2 Solomon Warriors
Southern United 1-3 Honiara City
Real Kakamora (BYE)

10TH ROUND – 10, 11 AND 14 OCTOBER
Solomon Warriors 0-1 Southern United
Marist 0-1 Central Coast
Kossa FC 1-1 Laugu United
Malaita Kingz 1-2 Isabel United
Real Kakamora 0-4 Henderson Eels
Honiara City (BYE)

11TH ROUND – 17, 18 AND 21 OCTOBER
Isabel United 2-1 Real Kakamora
Laugu United 1-0 Malaita Kingz
Central Coast 1-0 Kossa FC
Southern United 2-1 Marist
Honiara City 1-4 Solomon Warriors
Henderson Eels (BYE)

12TH ROUND – 07, 08 AND 11 NOVEMBER
Honiara City 0-0 Marist
Southern United 4-1 Kossa
Central Coast 4-0 Malaita Kingz
Laugu United 1-2 Real Kakamora
Isabel United 0-1 Henderson Eels
Solomon Warriors (BYE)

13TH ROUND – 14, 15 AND 18 NOVEMBER
Real Kakamora 0-2 Central Coast
Henderson Eels 3-1 Laugu United
Malaita Kingz 6-0 Southern United
Kossa 1-1 Honiara City
Marist 3-5 Solomon Warriors
Isabel United (BYE)

14TH ROUND – 21, AND 22 NOVEMBER
Solomon Warriors 7-0 Kossa
Honiara City 4-1 Malaita Kingz
Southern United 2-1 Real Kakamora
Central Coast 1-1 Henderson Eels
Laugu United 2-2 Isabel United
Marist (BYE)

Top Scorers
🇸🇧 Joses Nawo (Henderson Eels) – 20 Goals
🇸🇧 Raphael Lea’i (Henderson Eels) – 20 Goals
🇸🇧 Gagame Feni (Laugu United/Solomon Warriors) – 11 Goals
🇸🇧 Adrian Mara (Real Kakamora) – 8 Goals

%d bloggers like this: